Archive of Business Excellence Awards winners

View a list of all of the Business Excellence Awards winners from 2003 - 2011.



Published:

BUSINESS SERVICES
2003 Susan O2004Neil, @Web Site Publicity
2004 Jeff Barstow, Favorite Foods
2005 Mike Collins, Big Idea Group
2005 Edward M. P. Smith, College Bound Movers
2006 Jeffrey Baker, Image 4
2007 Deborah Osgood, Knowledge Institute
2008 James Grady, LightTec
2009 Steven Ryder, True North Networks
2010 Russ Ouellette, Sojourn Partners
2011 Guy Sylvester, Absolute Resource Associates

CONSTRUCTION
2003 Dave Bryan, Blackdog Builders
2004 Tedd Benson, Bensonwood Homes
2005 Matthew C. Connors, Gemini Electric
2006 Craig Jewett, Jewett Construction Company
2007 George Hague, ConEst Software Systems
2008 Brian Hooper, MSI Mechanical Systems
2009 William Jordan, Jordan Signature Heating
2010 .G. Hayden McLaughlin, Belknap Landscape Company
2011 Jerry Kingwill, Cobb Hill Construction
2011 Jason Foster, Foster's Professional Painting Plus

FINANCIAL SERVICES
2003 Jules J. Brayman, Brayman, Houle, Keating & Albright, CPAs
2004 Tim Collia, Woodlands Credit Union
2005 Jamie Santo, Santo Insurance & Financial Services
2006 Charles C. Kulch, Kulch Financial Services
2007 William McCarron, Prime Buchholz & Associates
2008 Jim Dunphy, Hampshire First Bank
2008 Matthew Masiello, SAN Group Inc.
2009 Joe Reilly, Centrix Bank
2010 Frank Teas, The Nashua Bank
2011 Michael L'Ecuyer, Bellwether Community Credit Union 

HEALTH CARE
2003 Dr. Neil Sullivan, Vasculart, Hampton
2004 Mike Hill, Foundation for Healthy Communities
2005 Anthony N. Sacco, O.D.,
2006 Karen Drelick, Rejuvenations Professional Massage
2007 Matthew Albuquerque, Next Step Orthotics & Prosthetics
2008  Dr. Ronald Lanzara Sr., Lanzara Chiropractic Clinic
2009 Charles Fanaras, The Prescription
2010 Joshua Siegal, M.D., Access Sports Medicine & Orthopaedics
2011 Paula Gagne, Regency Nursing Care

HOSPITALITY
2003 Tom Boucher, T-Bones/Cactus Jacks
2004 Ed & Robin Paradis, Moose Hillock Campground
2005 Gerald Chaille, Lochmere Golf & Country Club
2006 Richard F. French, Bagel Works/The Works Bakery Cafe
2007 Denise Meadows, E.F. Lane Hotel
2008 Jeff Eisenberg, Manchester Monarchs
2009 Tom Boucher and Mark Fenske, Great NH
2010 Carol Sheehan, The Red Arrow 24 Hr.
2011 Emeran Langmaid, A&E Custom Coffee Roastery

MANUFACTURING
2004 Don & Gail Brewer, Scotia Technology
Division Lakes Region Tubular Products Inc
2005 Kedar Gupta, GT Equipment Technologies
2006 Kristin & Stephen Powers, Trikeenan Tileworks
2007 Peter Egelston and Joanne Francis, Smuttynose Brewing Co.
2008  Frank Reinhold Jr., Flag Hill Winery & Distillery

MEDIA & MARKETING (COMMUNICATIONS)
2003 Thomas Obrey, PixelMEDIA
2004 Laura Monica, High Point Communications
2005 Chris Conroy, Heartwood Media Inc
2006 Katie Delahaye Paine, KDPaine & Partners
2007 Laurie Ferguson, New Hampshire Made
2007 Nick Soggu, SilverTech
2008 B. Allen Sprague, bGG Advertising
2009 Tammy Boucher, Boucher Public Relations
2010 Linda Fanaras, Millennium Integrated Marketing
2011 Erik Dodier, PixelMEDIA

NON PROFIT
2003 Jim Doremus, The Friends Program
2004 Maureen Beauregard, Families in Transition
2005 Amy L. Lockwood, Concord Area Trust for Community Housing
2006 Linda L. Harvey, Laconia Area Community Land Trust
2007 Julie Baron, Make-A-Wish Foundation of New Hampshire
2008 Melanie Gosselin, New Hampshire Food Bank
2008 Robert Chambers, Bonnie CLAC
2009 Clyde Terry, Granite State Independent Living
2010 Peter Kelleher, Partnership for Successful Living
2011 Brian Young, Nashua Center for the Multiply Handicapped

PUBLIC SERVICE
2004 Eliza Leadbeater, Belknap County Economic Dev. Council
2005 Julie Gustafson, Amoskeag Business Incubator,
2006 Ellen Fineberg, Women’s Business Center
2008  Michael Vlacich & Roy Duddy, New Hampshire Business Resource Center
2009 Karol LaCroix, Granite State College

PROFESSIONAL SERVICES/LAW
2003 David Gottesman, Gottesman & Hollis P.A.,
2004 Scott Flegal, Flegal Law Offices
2005 Teresa Tucker, Grossman, Tucker, Perrault & Pfleger
2007 Sari Arm Strasburg, Strasburg Law P.L.L.C
2008 Eileen Pannetier, Comprehensive Environmental Inc
2009 Greg Bryant, Bedford Cost Segregation LLC
2010 Jonathan Halle, Warrenstreet Architects
2011 Thomas Brueckner, Senior Financial Resources Inc

REAL ESTATE
2003 Jeff Woodburn, Historic Properties Inc.
2004 Cindy Ronning, SunLite Reality
2005 Marybeth Angeli, Angeli & Associates
2006  Joy Tarbell, Prudential Joy Tarbell Realty
2007 Thomas Farrelly, Cushman & Wakefield New Hampshire
2008  Michael Reed, Stebbins Commercial Properties
2009 Stephen Duprey, Duprey Companies
2010 Quentin Keefe, Regency Mortgage
2011 Dick Anagnost, Anagnost Investments

RETAIL
2003 Ed Potenza, Innovations Day Spa & Wellness Center
2005 Dave Quinn & Frank Bettancourt, Van Otis Chocolates
2005 Walter and Christine Chapin, Company C
2006 Michael Satzow, North Country Smoke House
2007 Jackie Staiti, Amanda Thomas Unlimited
2008 Cathy Tedesco, La Mia Felicita Bead
2009 Donna Buxton, Buxton Oil and Buxton Water
2010 Susan Lozier Robert, Frederick’s Pastries
2010 Curt Jacques, West Lebanon Feed & Supply
2011 Sy Mahfuz, Persian Rug Galleries
2011 Lynda Nelson, Quest Martial Arts Academy

TECHNOLOGY
2003 Christopher J. Crane, TradePoint Systems
2004 Benjamin Robinson, RH Laboratories
2005 Roland Brewer, Sea View Technologies
2006 Paul McKeon, BID2WIN Software
2007 Michael Gray, Global Relief Technologies
2008 Jeremy Hitchcock, Dynamic Network Services
2009 Peter Antoinette, Nanocomp Technologies
2010 Jason Alexander, Alexander Technology Group
2011 Cheryl Gamst, CCS New England

Edit ModuleShow Tags